Sveriges Länsstyrelser har gemensamt tagit fram ett underlag för spillningsinventering. Rutmönster för trakter och inventeringsytor samt inventeringsmetodiken har i och med detta likställts i samtliga län. I Västra Götalands län blir det inga förändringar. I arbetet har det även tagits fram en möjlighet för inventerarna att ladda ner koordinaterna för trakter och inventeringsytor som .gpx-filer. En gpx-fil kan man öppna upp i t ex en gps eller surfplatta. Mer information om hur man gör detta finner ni på älgdata http://www.algdata.se/Sv/inventeringsunderlag/Pages/default.aspx.
På älgdata.se finner ni även uppdaterade metodbeskrivningar, inventeringsprotokoll mm. För sammanställning av ert spillningsinventeringsresultat så hänvisar vi till de, tidigare i våras, utskickade sammanställningsprotokollen. Detta för att ni ska kunna fylla i kontouppgifter vid begäran om spillningsinventeringsbidrag.
Vid ytterligare frågor om spillningsinventering går det bra att kontakta Länsstyrelsens vilthandläggare eller Svenska Jägareförbundets tjänstemän.
No comments yet.