Archive | februari, 2018

Intressekoll jaktmässa Tullgarn

Klicka på bilden så kommer du till Swedish game fair´s hemsida.

Efter årsmötet framfördes önskemål om en bussresa till Swedish game fair på Tullgarn. En sådan resa skulle då gå av stapeln lördagen den 26/5 och förutsättningarna är start upphämtning i Kristdala ca 6:30, därefter Oskarshamn, Fårbo och Misterhult. Ett ca pris för vuxna 400-450kr och ungdomar ca 250kr. Då ingår bussresa och inträde till mässan.

Vi behöver få ihop minst 35 pers för att en resa ska kunna bli av.

Du anmäler ditt intresse senast 28/2 via länken nedan. I detta läget är inte anmälan bindande utan endast en intressekoll!

https://krets.jagareforbundet.se/oskarshamn/kontakta-oss/
(Klicka på länken så kommer du till kontaktformuläret)

Efter 28/2 kommer vidare information att ges här på hemsidan.

 

På styrelsemöte den 7/3 beslutades att inte gå vidare med att arrangera bussresa till Tullgarn då endast en(1) intresseanmälan lämnats till styrelsen.

Continue Reading

Årsmöte 2018

Torsdagen den 1/2 hölls årsmöte i Oskarshamns jaktvårdskrets. 27 medlemmar hade hörsammat kallelsen och mötte upp på Naturcenter i Lilla Hycklinge. Ingvar Wimmer omvaldes som ordförande för ytterligare ett år. Oskarshamns jaktvårdskrets är särskilt glada att hälsa en kvinna välkommen i styrelsen, det är Malin Adolfsson som valdes in som ny ledamot i styrelsen som saknat kvinnlig representation under några år. Bland verksamheter som planeras under det kommande året kan nämnas jägarexamen, skytteträning på Årenabanan, medverkan på skogsdag under september m.m. Efter avslutade förhandlingar bjöds mötesdeltagarna på kaffe och fralla, alltmedan Fredrik Zethraeus som är ny jaktvårdskonsulent i Kalmar län presenterade sig själv och gav en föreläsning om lodjur och inventering av desamma.

Deltagare på OJVKs årsmöte

 

Deltagare på OJVKs årsmöte

 

Deltagare på OJVKs årsmöte

 

Deltagare på OJVKs årsmöte

 

Ingvar Wimmer t.v. tackar Fredrik Zethraeus

 

Årsmötesprotokollet(klicka för att öppna)

Continue Reading