Datum/Tid
Date(s) - 2026-06-14
09:00 - 16:00
Plats
Bogesunds Jaktgård
Kategorier
Välkommen till en heldag på Bogesund, där du får lära dig konstens alla regler och tips inom styckning.
OBS! Endast 8 stycken platser! – Först till kvarn gäller.
DU som kursdeltagare får genomföra alla delarna i slakteriet – från hur viltet pälsas av, besiktas, grovstyckas, finstyckas och vakuumförpackas, till färdig vakuumförpackning i frysen.
Kursen lär dig vad du behöver veta för att ta hand om köttet – från skottet, till vakuumförpackning och servering. Matlagningstips delas eftersom ditt önskemål kring hur viltet ska serveras styr hanteringen redan i slakteriet.
Självklart ingår också grunderna i god livsmedelshygien samt regler på området.
Det finns även möjlighet att köpa det finstyckade köttet och ta med hem.
Kursinnehåll
Momenten som ingår i kursen:
- Livsmedelshygien
- Regler för hantering av viltkött
- Avpälsning
- Besiktning
- Grovstyckning
- Finstyckning
- Paketering
All utrustning som behövs finns att låna på plats, och jaktgården tillhandahåller plasthandskar och engångsförkläden. Tänk på att det kan vara svalt i slakteriet, så varma och oömma kläder kan vara att rekommendera.
Kursledare: Teodor Wilsson
Ingår: Fika & Lunch!
Anmälan: HÄR
Max antal platser: Endast 8 stycken!
Om Bogesunds jaktgård: HÄR
Pris: 1 400 kr inkl. moms (Ordinarie pris 1 500kr – Norrort subventionerar en liten slant)

Comments are closed.